PAEONIA LACTIFLORA ´SARAH BERNHARDT´
Paeonia lactiflora 'Sarah Bernhardt' je z pivoniek najpestovanejším kultivarom. Vyznačuje sa plnými, svetloružovými kvetmi na pevných stonkách. Vrchol kvitnutia nastáva na prelome jari a leta. Dosahuje výšku 100 cm. Pivonky rastú pomalšie a potrebujú dlhší čas na adaptovanie sa v novom prostredí, preto nemajú rady ani presádzanie. Kvetné puky sú vhodné k rezu aj sušeniu. V záhradách je považovaná za dlhovekú trvalku, vhodnú pre výsadby do záhonov. Čínska pivónia je ľahko pestovateľná a nenáročná trvalka. Stanovište by malo byť slnečné, aj keď niektoré kultivary tolerujú aj svetlý tieň, s pôdami dobre živnými a mierne vlhkými, dobre odvodnenými, ktoré sú neutrálne až zásadité. Tieto veľké trvalky sú tolerantné pre široké spektrum pôdnych podmienok, ale neprežijú, ak sa pôda stane zamokrenou alebo príliš suchou.
Pivonku vysádzame po posledných mrazoch v jarnom období alebo v priebehu celého vegetačného obdobia. Je pomerne bežné, že v prvom roku od výsadby pivonky zbierajú sily do rozvoja koreňové systému a nekvitnú. Pestovanie bylinných pivoniek je pomerne jednoduché. Pri výbere správneho stanovišťa vyžadujú iba minimum starostlivosti a na jednom stanovišti vydržia i niekoľko desaťročí. Darí sa im na slnečnom stanovišti s priepustnými hlinito piesčitými až piesčito hlinitými pôdami, naopak v ťažkých ílovitých a podmáčaných pôdach trpia. Pôdna reakcia pH by mala byť ideálne neutrálna až slabo zásaditá. Pri ich výsadbe dbáme na dôkladné spracovanie pôdy a prípravu stanovišťa. Zbavíme sa vytrvalých burín a ak máme možnosť hlboko zapracujeme dobre vyzretý kompost , čím podporíme tvorbu kvetných pukov.
Pre zaujímavosť možno uviesť, že na holandskej kvetinovej burze sa v roku 2004 predalo až 15 miliónov kvetov tejto pivonky. Výbornou podsadbou sú nízke klinčeky, trávničky, iberky a šalvie.
Pivónia Paeonia lactiflora sa niekedy volá aj čínska pivónia. Je to bylinná trvalka a netreba si ju zamieňať s s drevitými čínskymi pivóniami Paeonia suffruticosa. Čínska pivónia je naša bežná záhradná pivónia. Existuje niekoľko stoviek kultivarov tejto pivónie v rôznych farbách, veľkostiach a formách. Mnohé z nich majú plné alebo poloplné kvety, ktoré sú k dispozícii v mnohých odtieňoch, od čisto bielej po ružovú, od červenej takmer po bordovú. V palete farieb chýba žltá. Väčšina kultivarov je voňavá.
Pivonka čínska je trvalka rastúca na lúkach Japonska, severnej Číny, Mongolska a Sibíru, v horách vystupuje až do výšky 2200 m. n. m. Vytvára hrubé drevnatejúce korene, do ktorých ukladá zásobné látky.